D.Beckham

Celým jménem David Robert Joseph Beckham se narodil 2.května 1975. Je to anglický reprezentant, který nyní obléká dres LA Galaxy. Beckham není slavný nejen jako fotbalista, ale také jako mediální hvězda. Natočil spoustu reklam pro společnosti jako jsou například Pepsi, Adidas a IBM. V lednu 2005 se stal ochotným velvyslancem UNICEF a podporoval Londýn v pořádání olympijských her v roce 2012. Beckhamova profesionální kariéra začala v Manchesteru United, když mu bylo pouhých 17 let. Za dobu svého působení v Manchesteru dokázal získat tři anglické tituly, vyhrát FA Cup a v roce 1999 pomohl Manchesteru k zisku titulu v Lize mistrů. V roce 2003 přestoupil do Realu Madrid. Na MS 2006 v Německu vypadla Anglie ve čtvrtfinále s Portugalskem a Beckham se následně vzdal kapitánské pásky u národního mužstva.

David Beckham se narodil v Leytonstone (východní Londýn). Jeho otec Ted Beckham pracoval jako kuchyňský montér a matka Sandra Westová byla kadeřnice. Jeho rodiče milovali fotbalový klub Manchester United a nenechali si ujít žádný zápas na Old Trafford. Možná i díky svým rodičům zažil David Beckham své nejkrásnější fotbalové období právě v Manchesteru United.

V roce 1986 dělal Manchesteru United maskota. V mládí začínal v místním klubu Leyton, poté navštěvoval fotbalovou školu v Tottenhamu Hotspur a nakonec zakotvil v Manchesteru United. David patřil v mládežnickém týmu Manchesteru United za jednoho z nejnadanějších a nejlepších hráčů a v květnu roku 1992 pomohl svému týmu k vítězství v FA mládežnickém poháru proti Crystal Palace. United se dostal i s Beckhamem do tohoto finále i následující rok, v němž však Beckham a spol. podlehli týmu Leeds United. Další medaili získal Beckham v roce 1994, když "B" mužstvo Manchesteru United vyhrálo svoji ligu. V sezoně 1994/1995 odešel na hostování do týmu Preston North End. V dubnu roku 1995 nastoupil Beckham v dresu Manchesteru v zápase s Leeds United, který skončil bezbrankovou remízou.

Trenér Manchesteru United Sir Alex Ferguson dával ve svém týmu poměrně mnoho šancí mladým hráčům. Na konci sezony 1994/1995 opustili Manchester United tři hráči a místo nich povolal mladé hráče z "B" týmu, mimojiné i Davida Beckhama.Ferguson byl za tento tah často kritizován. Kritika se zvětšila hned po prvním zápase sezony, v němž Reds podlehli Aston Ville 3:1. Nicméně United v dalších pěti kolech neztratil ani bod a sázka na mládí se začala Fergusonovi vyplácet. Beckham se stal pravidelným hráčem základní sestavy a pomohl týmu k vítězství v Premier League a FA Cup. Svůj první zápas za reprezentační mužstvo odehrál 1.září 1996 v kvalifikačním zápase o postup na MS proti Moldávii. Poté co se stal stabilním článkem Manchesteru a dokázal s ním získat titul, byl zvolen svými vrstevníky nejlepším mladým hráčem roku.

Beckham nastoupil ke všem kvalifikačním zápasům o postup na MS 1998 a společně s celou Anglií se tam i probojoval. Trenér anglického mužstva Glenn Hoddle veřejně obvinil Beckhama z přílišné nesoustředěnosti a první dva zápasy v základní skupině seděl Beckham pouze na lavičce. Nastoupil až v posledním zápase základní skupiny proti Kolumbii a jednou brankou se zasloužil o vítězství 2:0. V osmifinále proti Argentině se však stal nejnenáviděnějším fotbalistou Anglie, protože dostal červenou kartu a mnozí se domnívali, že právě tento okamžik pomohl vyřadit Anglii z turnaje. Beckham byl faulovaný Diegem Simeonem a anglický záložník neudržel své nervy na uzdě a svému protivníkovi se pokusil faul oplatit. Bohužel pro Anglii za tohle oplácení uviděl červenou kartu a šel předčasně pod sprchy. Samotný zápas skončil remízou a na řadu přišly pokutové kopy, ve kterých byli úspěšnější hráči Argentiny. Někteří Beckhamovi tuhle červenou kartu odpustili, ale někteří ho nenávidějí dodnes.

V sezoně 1998/1999 získal David Beckham se svým anglickým klubem Manchester United celkem tři poháry (Premier League, FA Cup a Liga mistrů) a byl to málokdy vídaný úspěch v anglickém klubovém fotbalu. Po MS 1998 bylo všem jasné, že až se Beckham vrátí do Anglie, bude zavalen palbou kritiky a že možná bude chtít Manchester opustit. Beckham však všem kritikám odolal a v anglickém klubu zůstal. Avšak téměř celou sezonu na něj diváci při každém dotyku s míčem pískali a snažili se Beckhama rozhodil. Jediní kdo mu dokázali odpustit, byli právě fanoušci Manchesteru United. Beckham podával výborné výkony a vstřelil nebo nahrál na spoustu gólů, které táhli Manchester k zisku tří trofejí.

Po zisku titulu z Premier League a FA Cupu přišel hlavní vrchol sezony, finále Ligy mistrů. V něm se Reds střetli s německým klubem Bayern Mnichov. Manchester nezačal utkání vůbec dobře a brzy prohrával 1:0. United ale dokázali zápas na konci během chvilky otočit, když po Beckhamových centrech skórovali Ole-Gunnar Soslkjaer a Teddy Sheringham a zajistili anglickému klubu vedení 2:1, které vydrželo až do konce utkání a Manchester tak získal trofej pro vítěze Ligy mistrů.

Přestože Beckham předváděl v sezoně 1999/2000 výborné výkony a Manchester obhájil titul s rekordním náskokem, kritika na Beckhamovu osobu pokračovala i na Euro 2000, když Anglie prohrála s Portugalskem 2:3. Beckham se stal ještě více nepopulárním. 15.listopadu 2000 rezignoval Kevin Keegan na postu anglické trenéra a David Beckham byl jmenován novým kapitánem anglické reprezentace. Anglii tehdy převzal trenér Sven-Goran Eriksson. Anglie pod jeho vedením předváděla v kvalifikaci na MS 2002 senzační výkony a bez problémů se kvalifikovala na závěrečný turnaj v Korey a Japonsku. Anglie v této klasifikaci dokonce zvítězila v Mnichově nad Německem rekordním výsledkem 1:5 a Beckham si pomalu začínal získávat zpět fanoušky. Definitivně si je zas získal, když v kvalifikaci proti Řecku potřebovala dát Anglie gól, aby vyrovnala na 2:2 a nedal ho nikdo jiný než David Beckham z přímého kopu a tím stvrdil definitivní postup Albionu na MS 2002.

10.dubna 2002 utrpěl David Beckham v zápase Ligy mistrů na půdě Deportiva La Coruna těžkou zlomeninu nohy a jeho start na MS 2002 byl v ohrožení. Hráč, který Beckhama zranil byl Argentinec Aldo Duscher a někteří se domnívali, že v tom byl úmysl. Anglie se totiž v základní skupině na MS měla utkat právě s Argentinou. Beckham až do konce sezony nenastoupil ani jednou v dresu Manchesteru United. Beckham se dal ale do začátku MS do pořádku a nastoupil již v prvním zápase proti Švédsku. V zápase s Argentinou vstřelil Beckham z pokutového kopu vítěznou branku zápasu a jak se později ukázalo, právě tento gól rozhodl o tom, že se do osmifinále nekvalifikovala Argentina, ale Anglie. Anglie byla později poražena pozdějšími vítězi Brazílii a s mistrovstvím se musela rozloučit.

V sezoně 2002/2003 se Beckham znovu zranil a po zranění se již nedokázal probojovat do základní sestavy Manchesteru United. Jeho místo zaujal Ole Gunnar Solskjaer. Vztah Beckhama s Fergusonem se začal stále více zhoršovat. 15.února 2003 prohrál Manchester s Arsenalem a Ferguson porážku psychicky neunesl. V šatně kopl naštvaně do kopačky, která zasáhla Beckhama do oka a on musel být ošetřen. Beckham později přestoupil do Realu Madrid.

Manchester chtěl Beckhama prodat do Barcelony, ale on tam jít nechtěl. Nakonec se ho ujal Real Madrid. Přestup byl dokončen 1.července 2003. Real Madrid Beckhama koupil, protože si myslel, že jeho fotbalové kvality pomohou klubu k úspěchům. Ale to nebyl jediný důvod proč ho Real koupil. Beckham je jeden z nejslavnějších fotbalistů současnosti a prodejem dresů s jeho jmenovkou chtěl Real také vydělat nějaké peníze. V Manchesteru United nosil Beckham číslo sedm, ale v Realu již tohle číslo nosil Raúl González. Beckham byl velkým fanouškem Michaela Jordana a proto se rozhodl nosit číslo 23. V Realu se však dosud žádných velkých úspěchů nedočkal.

Na Euro 2004 v Portugalsku nastoupil Beckham ke všem utkáním, ale turnaj byl pro něj velkým zklamáním. Anglie sice postoupila s přehledem do čtvrtfinále, ale v něm vypadla s domácím Portugalskem na pokutové kopy. V penaltovém rozstřelu šel jako první David Beckham, ale penaltu neproměnil.

MS 2006 zahájila Anglie 10.června proti Paraguaji. Po Beckhamově přímém kopu si vstřelil Carlos Gamarra vlastní gól, který byl také jediným gólem zápasu. Další zápas hrála anglická reprezentace proti outsiderovi skupiny Trinidadu a Tobagu a byl to znovu David Beckham, který se podílel na výhře 2:0. Před prvním gólem posadil míč na hlavu Petera Crouche a ten poslal Anglii do vedení. Druhý gól vstřelil Steven Gerrard. V závěrečném utkání základní skupiny proti Švédsku nebyl Beckham v herní pohodě a za svůj výkon byl kritizován. Anglie nakonec jen remizovala 2:2.

V osmifinále s Ekvádorem byl Beckham hlavním mužem zápasu. V 59.minutě vstřelil z přímého kopu nádherný gól, který poslal Anglii do čtvrtfinále. Beckham se trefil již na třetím MS po sobě. Ve čtvrtfinále narazila Anglie na Portugalsko. Beckham se brzy po poločase zranil a musel být střídán. Po základní hrací době byl stav 0:0 a i v prodloužení gól nepadl. Na řadu tedy přišli penalty, ve kterých bylo úspěšnější opět Portugalsko. Anglie tedy ani na tomhle mistrovství nedosáhla na kýžený triumf. Beckham se po turnaji vzdal kapitánské pásky.

David žije s Victorií Beckham a mají spolu tři syny, Brooklyna Josepha (nar.4.3.1999), Romea Jamese (nar.1.7.2002) a Cruze Davida (nar.20.2.2005).

Vyhledávání

Copyright © 2010 - 2011, Lotoff.cz, Inc.